Panoramska slika grada

neskončne trate norosti

Otvoritev Neskončnih trat norosti

Čet, 08.09.2022 - 17:17

V Muzeju norosti z veseljem napovedujemo še en slovesen dogodek. Odprli bomo novo stalno razstavo o zgodovini življenja in dela v nekdanjem zavodu za duševno in živčno bolne na Tratah. Nova razstave daje besedo nekdanjim delavkam in delavcem, ljudem, ki so preživeli zavod na Tratah in njihovim svojcev, ki so na Trate prišli, da bi videli svoje drage. Odstira pogled v svet, ki ga večinoma ne poznamo in nas nagovarja, da se skupaj zavzamemo za razvoj storitev v skupnosti, na domu, kjer ljudje običajno živimo oz. kamor bi se številni, ki danes živijo v zavodih, tudi radi vrnili.

Simon Chang rezidenca

Umetniška rezidenca Simona Changa

Čet, 08.09.2022 - 14:36

V desetih letih delovanja Muzeja norosti se je izkazalo, da so kulturno-umetniške intervencije pomembna dopolnitev zgodovinskega prikaza delovanja inštitucij. Opuščene zavodske sobe gradu Cmurek so postale prostor spominjanja, pričevanj in pogovorov o družbeni konstrukciji norosti in duševnem zdravju.

psihiatrična bolnišnica Hawler

Otvoritev razstave Simona Changa

Sre, 24.08.2022 - 17:53

Simon Chang je fotograf, ki je paciente psihiatričnih ustanov pričel fotografirati že leta 2004 v Pragi, kjer je ustanovo Bohnice fotografiral več let. Med letoma 2018 in 2019 je v Erbilu, glavnem mestu iraškega Kurdistana, fotografiral psihiatrično bolnišnico Hawler, katere celice polnijo predvsem pacienti, ki trpijo za posledicami nedavnega vojnega razdejanja. Serija fotografij je tokrat predstavljena v gradu Cmurek, ki je med letoma 1956 in 2004 deloval kot institucija za duševno in živčno bolne.

prostor zdravnika v Muzeju norosti

Razpis za Priznanje Muzeja norosti

Čet, 14.07.2022 - 15:07

V Muzeju norosti si prizadevamo za ozaveščanje o nujnosti dezinstitucionalizacije v Sloveniji, o odpravi institucij za dolgotrajno oskrbo, v katere se namešča ljudi z oviranostmi in o razvoju storitev v skupnosti, ki bodo ljudem z oviranostmi omogočile življenje v skupnosti in vključenost v družbo. Te pravice jim zagotavlja Konvencija o pravicah ljudi z oviranostmi, ki jo je Slovenija ratificirala že leta 2008.

Cesta trate

Zbornik ob konferenci

Sre, 06.04.2022 - 12:00

Zbornik je povzetek prispevkov, ki so jih pripravili strokovnjaki, znanstveniki, raziskovalci, uporabniki z izkušnjo institucije in ljudje iz skupnosti. Konferenca je potekala v okviru projekta Regijskega centra za dezinstitucionalizacijo. Dostopen je na povezavi.

Konferenca je potekala v gradu Cmurek na Tratah, mednarodni del se je preselil na spletno platformo.

Prijavite se na novice

Če želite biti obveščeni o dogajanju pri nas, nam zaupajte svoj email naslov.

Vaš e-naslov bomo hranili za pošiljanje obvestil Muzeja norosti, teh podatkov ne bomo uporabljali v druge namene. V kolikor obvestil Muzeja norosti ne želite več prejemati, nam to sporočite na info@muzejnorosti.eu in vaš e-naslov bomo izbrisali iz našega seznama. Hvala za zaupanje.

V katerem jeziku želite prejemati novice